Alytaus apskritis
Atsiliepimai
Lietuva
Alytus

ALYTAUS RAJONAS

Gyventojai (tūkst.) - 33.2
Bendras plotis (tūkst. ha) - 141.0
Miestai ir gyvenvietės - 3.6
Pramonė, transportas - 2.8
Žemdirbystės plotai - 81.8
Miškai - 30.7
Vandenys - 7.4
Kitos paskirties plotai -14.7


Punia

Įsikūręs apskrities šiaurinėje dalyje. Administracinis centras - Alytus. Kiti miestai - Daugai ir Simnas, svarbesni miesteliai - Butrimonys, Krokialaukis, Miroslavas, Nemunaitis, Punia, Pivašiūnai.

Rajoną sudaro 11 seniūnijų teritorijos.

Keliai ir transportas. Rajoną kerta svarbūs automobilių keliai: Kaunas-Druskinmkai, Augustavas-Prienai. Alytaus miestą su Marijampole ir Kaunu jungia geležinkelis.

Bankai. Rajoną aptarnauja Alytuje esantys bankai.

Pramonė išplėtota menkai. Simne veikia akcinės bendrovės "Dainava" (siuvimo fabriko) filialas, Geištarų kaime - akcinė bendrovė "Alytaus keramika", Dauguose - uždaroji akcinė bendrovė "Mikas ir Ko", Kaniukų kaime - statybos uždaroji akcinė bendrovė "Skirnuva".

Žemės ūkiui plėtoti sąlygos neblogos.

Gluosnininkuose veikia viena iš pajėgiausių rajono žemės ūkio bendrovių - "Atžalynas", Simno seniūnijoje, Ąžuoliniuose - "Žuvinto" žemės ūkio bendrovė, Luksnėnuose veikia sodininkystės akcinė bendrovė "Armina".

Versloviniame Didžiulio ežere sugaunama aukšlių, kuojų, karšių, stintų; žvejyba verčiasi akcinė bendrovė "Daugų žuvis".

Miškų ūkis. Rajono miškingumas mažesnis už Lietuvos vidurkį. Didžiausias miškas - Punios šilas. Miškus tvarko Alytaus miškų urėdija.

Turizmas. Vienas iš perspektyviausių verslų. Prie Didžiulio, Obelijos ežerų yra įsikūrusių poilsio namų. Pailsėti galima Nemunaičio kaime, kur yra įsikūręs Oreivių klubas (bendra įmonė "Nemunaitis"). Čia ne tik galima paskraidyti oro balionu, bet ir pakeliauti baidarėmis, pažvejoti. Perspektyvus agroturizmas.

Lankytinos vietos. Garsią praeitį mena Punios piliakalnis, dar vadinamas Margio kalnu, supiltas prie Nemuno ir Punelės santakos (XIII a. pabaiga - XIV a. pradžia). Iš daugiau kaip 500 kultūros paminklų reikšmingiaūsi - Punios bažnyčios XVIII-XIX a. skulptūros, 1520 m. pradėta statyti Simno bažnyčia su dailės paminklais, XVIII a. Rumbonių bažnyčia, Daugų bažnyčios XVIII- XIX a. paveikslai, Okupacijos aukų memorialas prie Klepočių.

Kraštovaizdis. Rajono vakarinė dalis yra Sūduvos aukštumoje, rytinė - Dzūkų aukštumoje, kurioje, netoli Žemaitėlių, yra aukščiausia (201 m) rajono vieta. Per rajono teritoriją teka Nemunas su Peršėkės intaku, Merkio intakas Varėnė, Šešupės intakas Dovinė. Iš daugiau kaip 70 rajono ežerų didžiausi Žuvintas ir Didžiulis.

Vertingiausi rajono kraštovaizdžiai yra Dzūkijos nacionaliniame parke, Metelių ir Nemuno kilpų regioniniuose parkuose, Alytaus istoriniame draustinyje. Vertingiausi gamtiniai kompleksai saugomi Žuvinto gamtos rezervate, Pivašiūnų ir Sudvajų geomorfologiniuose, Sabališkės ir Varčios pedologiniuose, Balkasodžio ir Vidzgirio botaniniuose draustiniuose.