Alytaus rajonas
Atsiliepimai
Lietuva
Alytus

ALYTAUS APSKRITIS

Nemuno ir Merkio santaka ties Merkine

Švelniai banguojančios lygumos, žemyninės pustomo smėlio kopos, dabar auginančios grybingiausius šalyje miškus, grakštūs Nemuno vingiai, sraunūs upeliai, skaidrūs ežerai, sveikatą gerinantys druskingi šaltiniai, unikalus Čepkelių raistas, paukščių karalystė Žuvinte, daininga dzūkų kalba, valstietiškai paprastas jų gyvenimo būdas kaimuose, veržlus ir permainingas miestų bei miestelių gyvenimas, patogus automobilių kelių bei geležinkelių tinklas - visa tai suteikia Alytaus apskričiai savitą įvaizdį, paprastai apibūdinamą vienu žodžiu - Dzūkija.

Būta visko. Istorija dzūkams atseikėjo džiaugsmų ir nuoskaudų, vilčių ir nusivylimų, atkaklumo bei vienybės priešinantis pavergėjams ir nemokėjimo tarp savęs susitarti, kai priešų nelieka.

Pradėjome naudotis gyvenimo laisvėje patirtimi. Vieniems ji jau atnešė didelę naudą, kitiems - daug rūpesčių įsitikinus, kad gyventi ir dirbti teks visai kitaip, nei buvo įprasta, tretiems, deja, ši patirtis kelia nostalgiją buvusiems laikams.

Gyventojai (tūkst.) - 202.7
Bendras plotis (tūkst. ha) - 542.5
Miestai ir gyvenvietės - 11.2
Pramonė, transportas - 12.7
Žemdirbystės plotai - 203.6
Miškai - 247.2
Vandenys - 24.3
Kitos paskirties plotai -43.5


Ūla Dzūkijos Nacionaliniame parke

Apskritis, apimanti Dzukijos etnografinį regioną, yra Lietuvos pietuose. Ją sudaro Alytaus ir Druskininkų miestų bei Alytaus, Lazdijų, Varėnos rajonų savivaldybių teritorijos. Centras - Alytus.

Apskritis ribojasi su Baltarusijos ir Lenkijos valstybėmis, Lietuvoje - Marijampolės, Kauno bei Vilniaus apskritimis. Svarbiausi apskrities miestai - Alytus, Lazdijai, Varėna ir Druskininkai. Itin svarbus yra Šeštokų europinio geležinkelio mazgas ir tarptautinė krovinių perkrovimo stotis. Lazdijuose veikia Lietuvos ir Lenkijos, Druskininkuose - Lietuvos ir Baltarusijos pasienio muitinės. Alytus - svarbus automobilių ir geležinkelių transporto mazgas.

Apskrityje plėtojama mašinų gamybos, tekstilės, chemijos, maisto ir statybos pramonė. Didžiausios pramonės įmonės sutelktos Alytuje.

Svarbiausios įmonės - buitinių šaldytuvų gamykla akcinė bendrovė "Snaigė", šampanizuotus vynus gaminanti akcinė bendrovė "Alita", medvilninius verpalus ir audinius gaminanti akcinė bendrovė "Alytaus tekstilė", akcinės bendrovės "Alytaus pieninė", "Varėnos grūdai", "Druskininkų statyba", "Dainava".

Reikšmingiausi kultūros paminklai yra Merkinės (XV-XVII-XIX a.), Simno (XVI-XVIII a.), Rudaminos (XVI - XVIII a.) bažnyčios, Liškiavos bažnyčios ir vienuolyno ansamblis (XVIII-XIX a.), Zervynų etnografinis kaimas.

Druskininkuose veikia įžymaus lietuvių dailininko ir kompozitoriaus M.K.Čiurlionio memorialinis muziejus, miško namai-muziejus "Girios aidas", Antrojo pasaulinio karo aukas mena Pirčiupių kaimo muziejus Varėnos rajone.

Svarbiausi sporto renginiai organizuojami Alytaus sporto rūmuose, Alytaus aeroklube ir Nemunaičio oreivių klube.

Apskrities kraštovaizdis ypač palankus rekreacijai plėtoti. Per apskritį teka didžiausia šalies upė Nemunas ir viena gražiausių Lietuvos upių - Merkys. Gausu ežerų. Tai miškingiausia apskritis (44%) su grybingiausiais Lietuvoje miškais. Vertingiausi kraštovaizdžiai yra Dzūkijos nacionaliniame parke, Žuvinto ir Čepkelių gamtos rezervatuose, Metelių, Nemuno kilpų bei Veisiejų regioniniuose parkuose.